MENÜLER
DUYURULAR
DALMA EROZYON

Elektroerozyon Teknolojisi (İng. Electrical Discharge Machining (EDM)), bağlanmış ve elektrik ileteni bulunan iş parçasına Torna, Freze v.b. tezgahlarda istenilen şekli vermek için elektrik boşalmasından faydalanılan daha çok ulaşılamayan noktalara istenilen kalitede ulaşılmasını sağlayan üretim yöntemi.
 
Metal aşındırma işlemi takım görevini yapan bir elektrot (bakır, grafit v.b.)  ile iş parçası arasında meydana gelen kıvılcımların yardımıyla gerçekleştirilir. Kıvılcımlar, ergime ve buharlaşma yoluyla çok küçük malzeme parçacıkları kaldırarak parça yüzeyini erozyona tabi tutar ve parça üzerinde ufak çukurlar oluşturur. EDM sırasında elektrot ile iş parçası arasındaki mesafe 0,0125 mm ile 0,05 mm arasındadır. Bu mesafe takım ve iş parçası arasında elektrik arkı oluşması için yeterlidir. Yer yer sıcaklığın 8000oC - 12000oC aralığına çıktığı proseste soğutma ve ark aralığını tıkayan aşındırılmış parçaların uzaklaştırılmasında dielektrik sıvı kullanılır. Sirkülasyon hızına bağlı olan dielektrik sıvının performansı, sirkülasyon pompası kullanımı veya benzeri metodlarla arttırılabilir.

Bu işlemler, bazen delme işlemlerinde (Derin Delik Delme, Hızlı Delik Delme), bazen 0,25- 0,30mm kalınlığında prinç tellerle hassas kesme işlemlerinde (Tel Erezyon) bazen de ucunda bağlı bir elektrod ile  parçaya üzerinden veya muhtelif yerlerinden dielektrik sıvı içerisinde yaklaşarak aşınrma işlemi (Dalma Erozyon) yaparak sonuca ulaşmaya yarar. İşte bu şekilde parçaya ucuna bağlanmış elektrod ile istenilen yüzeye dalma yaparak işlem yapan tezgaha Dalma Erozyon Tezgahı denilir.

Çoğunlukla, bakır elektrot olan takım katot (-), çelik iş parçası ise anottur (+). Fakat çelik elektrotlar, alüminyum elektrotlar, çelik işlemede kullanılan tungsten - bakır elektrotlar ile kaba işlem için kullanılan grafit elektrotlar bu genellemenin dışındadır. Bu elektrotlar (+) yüklü, ters kutuplu takımlar olarak kullanılabilir.

Kaynak: http://tr.wikipedia.org/wiki/Elektroerozyon#Dalma_erozyon

DALMA EROZYON TEZGAHIMIZIN TEKNİK ÖZELLİKLERİ

MARKA ve MODEL

FURKAN - EDM 50 A

TABLA HAREKETİ

300 x 200 mm

İŞ TABLASI ÖLÇÜLERİ

550 x 250 mm

MAKS. İŞ PARÇASI ÖLÇÜLERİ

790 x 490 x 300 mm

İŞ HAZNESİ ÖLÇÜLERİ

960 x 505 x 350 mm

MAKS. İŞ PARÇASI AĞIRLIĞI

300 Kg.

MAKS. ELEKTROD AĞIRLIĞI

15 Kg.

Z HAREKET KURSU

160mm SERVO + 200 MM MANUEL =360 mm

MAKS. ELEKTROD AŞINMASI

0,50%

ERİŞİLEBİLİR EN İNCE YÜZEY

1.5 (Ra)

EKSEN ÖLÇÜ KONTROLLERİ

DİJİTAL OKUMA ÜNİTESİ İLE (0,0005) mm